International Advisory Committee

  • Ignatios Antoniadis (CERN, Switzerland)
  • Jonathan Bagger (Johns Hopkins, USA)
  • Vernon Barger (Wisconsin, USA)
  • Lars Bergstrom (Stockholm, Sweden)
  • Marcela Carena (Fermilab, USA)
  • Mirjam Cvetic (Pennsylvania, USA)
  • Athanasios Dedes (Durham, UK)
  • Keith Dienes (Arizona, USA)
  • Herbi Dreiner (Bonn, Germany)
  • Jonathan Ellis (CERN, Switzerland)
  • Jonathan Feng (Irvine, USA)
  • Gian Giudice (CERN, Switzerland)
  • Rohini Godbole (IIS Bangalore, India)
  • Kaoru Hagiwara (KEK, Japan)
  • Gordon Kane (Michigan, USA)
  • Dmitri Kazakov (Dubna, Russia)
  • Jihn E. Kim (Seoul, Korea)
  • Young-Kee Kim (Chicago, USA)
  • Paul Langacker (Pennsylvania, USA)
  • Andrei Linde (Stanford, USA)
  • Joseph Lykken (Fermilab, USA)
  • Rabindra Mohapatra (Maryland, USA)
  • Hitoshi Murayama (UC Berkeley, USA)
  • Pran Nath (Northeastern, USA)
  • Ann Nelson (Washington, USA)
  • Michael Peskin (SLAC, USA)
  • Graham Ross (Oxford, UK)
  • Bernard Sadoulet (UC Berkeley, USA)
  • John Schwarz (Caltech, USA)
  • Edward Witten (IAS Princeton, USA)
  • Tsutomu Yanagida (Tokyo, Japan)
  • Peter Zerwas (DESY, Germany)

Program Committee

  • Howard Baer (Florida, USA)
  • Marcella Carena (FNAL, USA)
  • Herbi Dreiner (Bonn, Germany)
  • Gian Giudice (CERN, Switzerland)
  • Howard Haber (U.C. Santa Cruz, USA)
  • Arthur Hebecker (Heidelberg, Germany)
  • Sven Heinemeyer (Santander, Spain)
  • Gino Isidori (Frascati, Italy)
  • Josef Jochum (Tubingen, Germany)
  • Dmitri Kazakov (Dubna, Russia)
  • Pyungwon Ko (KIAS, Seoul, Korea)
  • Dieter Luest (MPI, Munich, Germany
  • Takeo Moroi (Tohoku, Japan)
  • Hans-Peter Nilles (Bonn, Germany)
  • Mihoko Nojiri (KEK, Japan)
  • Tilman Plehn (MPI, Munich, Germany, Edinburgh, Scotland)
  • Giacomelli Polesello (INFN, Pavia, Italy)
  • Lisa Randall (Harvard, USA)
  • Maria Spiropoulou (CERN, Switzerland)
  • Sandip Trivedi (TIFR, India)

Local Organising Committee

  • Wim de Boer (Karlsruhe, Germany) Co-Chair
  • Martin Gorbahn (Karlsruhe, Germany)
  • Thomas Muller (Karlsruhe, Germany)
  • Ulrich Nierste (Karlsruhe, Germany)
  • Matthias Steinhauser (Karlsruhe, Germany)
  • Guenter Quast (Karlsruhe, Germany)
  • Dieter Zeppenfeld (Karlsruhe, Germany) Co-Chair
  • Valery Zhukov (Karlsruhe, Germany)